4 responses

 1. MEHMET ERSOY
  03 Aralık 2012

  Merhabalar.

  Bende 24 yaşında genç bir meslektaşınızım ve birkaç şantiye şefliği yapmaktayım. Siteye verdiğiniz emek için teşekkür ederim. Birkaç sorum olacaktı müsadenizle.

  1- Bu sözleşmenin kaynağını öğrenebilirmiyim resmi bir organ tarafından belirlenen sözleşmemidir ?
  Arama yaptığımda çoğu imolarda ve çoğu sitelerde hizmet sözleşmesi olarak 8 maddelik sözleşme
  bulunmaktadır. Yani sondaki sgk ile ilgili 2 madde eksiktir. Buna istinaden bu soruyu sormaktayım.

  2- Bu sgk kısmına eklenen 2 madde de sigortasız işçi çalıştırılması durumunda sorumluluk müteahhide yüklenmektedir. Dolayısıyla ben bu tarz bir sözleşme yaptıktan sonra , benim şantiyedeki işçilerin sigortalı olup olmadığını denetleme zorunluluğum ortadan kalkmakta mıdır ? Sigortasız çalıştırılan işçinin kaza sonucu hayatını kaybetmtesi durumunda bütün sorumluluk müteahhittemidir ?

  Cevapla

 2. admin
  03 Aralık 2012

  Merhaba,
  Öncelikle bu konuya ilk defa değinen biri olduğunuz için teşekkür ederim.

  Sözleşmeler herkesin hazırlayabileceği hazır şablonlardır. Bu sözleşme üstünde sizde istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz. İMO şubelerindeki sözleşme (Bursa hariç) bahsettiğiniz sözleşmedir. Yapı denetim kanunu değiştikten sonra sözleşmedeki bazı maddeler değişmiş ve ekleme yapılmıştır.

  Siz isterseniz 20 madde, isterseniz 1 madde sözleşme imzalayabilirsiniz.

  Bu sitedeki sözleşmeyi bir araştırma ve İSG uzmanı olduktan sonra kanunlardan daha çok haberdar olarak ben hazırladım. Sözleşmenin uygun olup olmadığını da İMO Bursa şubesinde yönetici birisi ile konuşarak öğrendim. Olumlu cevap aldım. Sözleşme uygun.

  Unutmamanız gerek şey; sözleşmeler yükümlülükleri aktarmaz, paylaşır.
  Kanun ile verilen yükümlülük, sözleşme ile aktarılamaz. Net bir tabirdir.
  Sözleşme yaparak kanunda belirtilen yükümlülüklerin sözleşme taraflarınca paylaşıldığını söylersiniz.

  Şantiye şeflerinin ise ne tür sorumluluklar altına imza attığını biliyorsunuzdur sanırım.

  Sözleşme ile kendimizi bir miktar koruma altına alırız.

  İyi çalışmalar.
  iyi günler.

  Cevapla

 3. MEHMET ERSOY
  03 Aralık 2012

  Cevap için teşekkür ederim. Tekrardan müsadenizle başka bir konuya değinmek isterim. Biz şantiye şeflerinin günlük rutin işlerinden biri de şantiye defteri tutmak malum.Bu defterin nasıl tutulması gerektiği konusunda net bir metin bulamadım. Yönetmeliklerde bazı hususlara şantiye defterine işlenmelidir diyerek atıfta bulunulmuştur fakat net bir bilgi sahibi olamadım.

  Mesela şantiye defterine ayda birkaç kere ,işçiler kişisel koruyucu ekipman kullanılması durumunda uyarıldı ve almaları gereken iş güvenliği önlemleri tekrar hatırlatıldı diye bir ifade yazmak birşey ifade eder mi ? Yanlış anlaşılmasın biz tabiki her zaman bunlara dikkat etmek zorundayız o ayrı konu fakat defterede bu tarz ifadeler not düşmek birşey ifade eder mi ?

  Şantiye defteri konusunda fikirlerinizi görüşlerinizi merak ediyorum. Ve mümkünse elinizde pratik anlamda tutulabilecek, laf kalabalığı değilde bizim için önem ifade edebilecek düzeyde bir örnek mevcutsa paylaşmanızı temenni ediyorum. Yanlış bilgilere sahipsem afedersiniz. Genç meslektaşınız olarak öğrenme ve kendimi koruma çabası içerisindeyim.

  Cevapla

 4. admin
  03 Aralık 2012

  Rica ederim elimden geldiğince ne biliyorsam paylaşmaya çalışıyorum. Mümkün olduğunca İMO şubeleri ile iletişimde olun. İMO dergilerinin her sayfasını kesinlikle okuyun. İlgili kanun, yönetmelik ve tüzükleri takip edin. Araştırmaktan hiç bıkmayın.

  Şantiye Günlük Defterini bir belediye de 2 ay staj yaptığımda tutmuştum. Bir kez de karayollarına ait bir işte müteahhit firmada çalışırken. Bir diğer karayolları işinde ise, bir başka firma defter tutturmuyordu.

  Genel olarak şantiye günlük defterinde; o günkü hava durumu ve genel hatlarıyla neler olduğu. Örneğin; o sahada kaç kişi, hangi kısımlarda var. Yol işinde hangi km ler arası çalışıldı. Yapı için kaçıncı kat ve bölüm. HES ve barajlar için hangi kademe veya bölüm gibi örnekler arttırılabilir.

  Şantiye günlük defterinin amacı biz mühendisler için ileride net konuşmalar yapmamızı ve unutmamamız gereken bilgileri kapsar. Resmi işlerde ıslak imza ve mühürlü olan şantiye günlük defterleri için bahsettiğiniz kanıt işe yarayabilir. Ama bahsi geçen konular var olan şantiye günlük defterini imzalayacak kadar cesur kamu çalışanı ben tanımıyorum.

  İş güvenliği konusunda; ilgili kanunu, yönetmelikleri ve tüzükleri kesinlikle okumalısınız.

  Örnek olarak: işçiler kişisel koruyucu donanımları kullanmıyorsa bir kez uyardıktan sonra, ikinci uyarıda para cezası ile uyarırsınız. üçüncü kez durum nüksederse işçiyi haklı sebepte ötürü işten çıkarmalısınız. işten çıkartırken her hangi bir tazminat ödemezsiniz.
  tutanakları işçinin özlük dosyasına eklenmeli ve en az üç kişi tarafından ve işçi tarafından (mümkünse) imzalanmalıdır.
  ,
  iyi çalışmalar.
  iyi günler.

  Cevapla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Back to top
mobile desktop